ליווי משפטי

שילוב עורך דין בתהליך תביעת ביטוח – כל האפשרויות

נתוני משרד האוצר מוכיחים כי רוב מכריע של תביעות הביטוח בישראל משולם ע"י חברות הביטוח. אז מתי בעצם צריך עורך דין?

עפ"י נתוני משרד האוצר, שפורסמו בחודש מאי 2019, בשנת 2018 יושבו בישראל כ-700,000 תביעות ביטוח. 689,890 למען הדיוק. למעלה ממחציתן בתחום ביטוח הרכב – מקיף וצד ג'. כל השאר מתחלק בין ביטוח חיים, ביטוח אובדן כושר עבודה, בריאות, ביטוח סיעוד, נסיעות לחו"ל וכל השאר.

כפי שכבר הדגשנו בעבר, רוב מכריע של תביעות הביטוח מיושב בהליך מסודר ללא תקלות ומכשולים. רוב גדול של התביעות מגיע לסיומו כאשר חברת הביטוח משלמת את הפיצוי או השיפוי, בהתאם לתנאי הפוליסה. למעשה, חברות הביטוח מתגאות באחוזי תשלום גבוהים, כאשר נתון זה מהווה את פרמטר החשוב ביותר במדד איכות השירות בתחום הביטוח של משרד האוצר.

באופן יחסי, מספר התביעות בהן נדרשת מעורבות של עורך דין בתהליך התביעה הינו נמוך בהרבה ממספר התביעות הכללי, ומתוך מקרים אלו רק מיעוט מסתיים בפסק דין כי יש מספר אפשרויות בדרך ליישוב התביעה.

אלו הן בשורות טובות לצרכני הביטוח ולסוכני הביטוח, שיכולים לגשת לתביעות ביטוח בראש שקט.

התפלגות תביעות הביטוח שנסגרו בישראל ב-2018, עפ"י נתוני משרד האוצר 2019

תחום ביטוחמספר תביעות
רכב חובה48,569
רכב רכוש – מקיף180,112
רכב רכוש – צד ג'171,204
בריאות102,694
נסיעות לחו"ל70,147
תאונות אישיות54,392
דירה מבנה20,293
דירה תכולה15,469
ביטוח סיעודי11,890
אובדן כושר עבודה11,291
חיים ריסק3,829

עפ"י הנתונים הנ"ל ניתן להבין כי יש כמה אופנים ושלבים לשילוב של עורך דין בהליך תביעת ביטוח.

האופן הבסיסי ביותר הוא ייעוץ ראשוני או מקדמי, לקראת הגשת תביעה. ייעוץ זה נדרש בשני מקרים עיקריים: כאשר רוצים לקצר זמן ולהבטיח את מלוא התנאים לטיפול מהיר בתביעה, או כאשר ניגשים לתביעת ביטוח בתחום שעל פניו עשוי להיות סבוך ומורכב. ייעוץ ראשוני יכול לתרום לדיוק התביעה וכתוצאה מכך לייעול הטיפול לאורך כל הדרך.

במקרים מסוימים, במיוחד בתחומי ביטוח מורכבים, יידרש ליווי מתמשך של עורך דין מייעץ. ייעוץ זה מטרתו אינה להיערך למאבק משפטי אלא להיפך – לספק ידע וכלים למניעתו של מאבק כזה. זאת תמיד האופציה המועדפת הן על המבוטח, הן על הסוכן והן על חברות הביטוח.

כאשר העניינים מסתבכים, וזה קורה בדרך כלל במקרים של מכתב דחייה מחברת הביטוח על רקע, למשל, של אי זכאות לתגמולי הביטוח עקב עניין של אי גילוי או הכחשה של האירוע הביטוחי, יש צורך במעורבות פעילה של עורך דין ולא רק בייעוץ פסיבי.
גם במקרים אלה, של מעורבות פעילה של עורך דין, המטרה היא להביא ליישוב המחלוקות והגעה להסכמות מבלי שיהיה צורך בדיונים מייגעים בבית המשפט.

בכל מצב של הגשת תביעה שאינה בסיסית, או במצב של קבלת מכתב דחייה מחברת הביטוח, כדאי להיות בקשר עם עורך דין, שיהיה נכון לספק ייעוץ או פעולה בעת הצורך.

Related Posts